Historia

Historia terapii manualnej w naszej rodzinie rozpoczyna się w okresie międzywojennym. W 1936 roku nasz dziadek Kazimierz Paluch (1909-1978) ukończył Pierwszą Prywatną Szkołę Masażu Leczniczego dr Jana Zaorskiego działającą przy II Klinice Chirurgii Uniwersytetu Warszawskiego. Egzamin państwowy zdał 24 kwietnia tegoż roku i nabył „uprawnienia do wykonywania zabiegów wchodzących w zakres masażu leczniczego”.

Swoja wiedzę czerpał także z amerykańskiej szkoły kręgarskiej powstałej pod koniec XIX wieku w USA znanej szerzej w świecie pod nazwą chiropraktyki.

Powojenną działalność leczniczą Kazimierz Paluch rozpoczął w małej wiosce Radomierowice (woj. opolskie), a po 10 latach w roku 1956 przeprowadził się z rodziną do Opola, na ulicę Częstochowską 45, gdzie do dzisiejszego dnia działa gabinet Paluch. Bogate doświadczenie i wiedzę przekazał Kazimierz kolejnym pokoleniom lekarzy i rehabilitantów.


Gabinet Paluch w Opolu, po śmierci seniora Kazimierza Palucha, prowadzony był przez szereg lat przez jego syna, a naszego ojca Stanisława Palucha (1943-2000) — lekarza specjalisty chirurgii urazowej i ortopedycznej.